Nasz cel

Historia to chyba jedna z najważniejszych nauk kształtujących naszą cywilizację. Każdy człowiek, każde miejsce, każdy przedmiot ma swoją historię. To ona określa tożsamość i kreuje współczesność, która za moment na powrót stanie się historią. Przekazuje nam wiedzę na temat przeszłości. Jest pełna niezwykłych wydarzeń, niespodziewanych zwrotów akcji, ludzkich łez i tragedii, ale też wspaniałych chwil i wielkich arcydzieł. Niektórzy uważają, że jest nauczycielką, która nigdy nikogo niczego nie nauczyła, bo kolejne pokolenia powtarzają te same błędy.

Historia jest jak niezwykły film, w którym każdy z nas odgrywa swoją rolę. Dlatego jest fascynująca. Można ją poznawać na wiele sposobów. Niekoniecznie muszą to być tylko daty i nazwiska. Mogą to być też niezwykłe miejsca pełne zagadek, nieopowiedzianych wydarzeń, nieprzeciętnych budowli lub przedmiotów. Celem naszego projektu jest popularyzacja historii w nieco inny niż zazwyczaj sposób.

Zapraszamy Państwa na niezwykły spacer po mało znanych zakątkach, niezwykłych zabytkach i miejscach, które zasługują na pamięć, chwilę zadumy, a czasami strumień niepowstrzymanego zachwytu. Wiele miejsc lub budynków, które czasem bezwiednie mijamy i których często nie dostrzegamy zasługuje na uwagę.

W naszym cyklu „Spacerów z historią” przygotowaliśmy dla Państwa szereg filmów, w których opowiadamy historie wyjątkowych zabytków, kościołów, które odegrały i odgrywają ważną rolę w życiu lokalnych społeczności. Na swój sposób są one tajemnicą, która czeka na odkrycie, bo choć często nadal pełnią funkcje użytkowe to nie znamy ich dziejów, nie wiemy, dlaczego wyglądają tak, a nie inaczej, co ukrywają, a czym chciałyby się pochwalić.

Będziemy odkrywać dla Państwa, zarówno te mało znane, ale czasami tłumnie odwiedzane miejsca, jak i te, o których istnieniu często nikt nie wie, a tymczasem są milczącym świadkiem wstrząsających wydarzeń.
Zapraszamy Państwa do wspólnego odkrywania małych historii. Mamy nadzieję, ze nasz projekt przybliży Państwu te wszystkie niezwykłe miejsca.
Serdecznie zapraszamy na fantastyczny spacer z historią!

Paweł Bojko
Prezes Zarządu